3 KROKI I MASZ DOBRE SAMOPOCZUCIE
Wyobraź sobie, że codziennie rano wstajesz i masz dobre samopoczucie.
Czujesz, że Twoje ciało jest wypoczęte i zrelaksowane, a z Twojej twarzy promienieje pełny, szczery uśmiech.
Jesteś wulkanem energii. Wyskakujesz z łóżka i z ekscytacją czekasz na ten nadchodzący dzień.
Oh mam nadzieję, że już się uśmiechasz na samą myśl, a może Twoja głowa jest w tym momencie pełna wspomnień takich dni?
Wracając z powrotem, odpowiedz sobie na pytanie: Czy wydaje Ci się to możliwe, aby odczuwać radość i czuć się komfortowo w każdy, zwykły, codzienny dzień, niezależnie, czy jest to poniedziałek, czwartek, czy sobota?
> > > CZY JESTEŚ W STANIE Z UŚMIECHEM IŚĆ PRZEZ CAŁE SWOJE ŻYCIE?
Przeczytaj 3 poniższe wskazówki i dowiedz się jaki jest sekret psychologii szczęścia.
1. Myśl pozytywnie i oczekuj najlepszego
„Spędziłem większość życia, martwiąc się o rzeczy, które nigdy się nie wydarzyły.”
Mark Twain
Jak czujesz się kiedy myślisz o swojej przyszłości?
Czy tworzysz w swojej głowie negatywne scenariusze pod tytułem:
- na pewno mi się nie uda,
- wszyscy będą się ze mnie śmiali,
- wygłupię się,
- nie jestem wystarczająco dobra.
Nie możemy przewidzieć tego co się wydarzy w naszej przyszłości, ale możemy kreować nasze wyobrażenia na jej temat. Dlaczego więc przewidywać nieszczęście i niepowodzenie, kiedy znacznie lepiej czujemy się, kiedy wierzymy, że nasze plany i marzenia powiodą się.
Gdybyśmy spojrzeli na to z perspektywy prawdopodobieństwa: mamy 50% szans, że będzie dobrze i 50% szans, że się nie uda. JEDNAK kiedy dodamy nowe czynniki takie jak: nasza praca, wysiłek, zaangażowanie, motywacja, upór, proces uczenia się, doświadczenie to prawdopodobieństwo zmienia się na 80-85% NA ODNIESIENIE SUKCESU!
Pomyśl tylko ile razy, kiedy zaczynałaś coś nowego, kiedy byłaś w nowej sytuacji, bałaś się, że sobie nie poradzisz, że Ci się noga powinie, widziałaś wiele czarnych scenariuszy, a w rzeczywistości to się nigdy nie wydarzyło.
Możemy walczyć i szukać rozwiązań dla problemów, które faktycznie nas dotykają, ale nie możemy walczyć z naszym wyobrażeniem o problemie, który nigdy nie miał miejsca w naszym życiu.
2. Weź odpowiedzialność za swoje myśli, decyzje i działania
Pamiętaj, że to Ty, a nie ktoś inny jest odpowiedzialny za Twoje poczucie szczęścia.
To Ty podejmujesz decyzje i to Ty masz władzę nad swoim umysłem.
Jak zareagujesz, kiedy wracając po pracy zauważysz, że właśnie odjechał Twój autobus?
Poczujesz złość, irytację? Pomyślisz, że następny za 20 minut i zdenerwujesz się jeszcze bardziej. A może wykorzystasz tą chwilę i kupisz coś dobrego w piekarni, obok, której przed chwilą przechodziłaś i zaczniesz czytać kolejny rozdział książki, która zaciekawiła Cię już od pierwszych stron?
Decyzja jak zareagujesz w tej sytuacji zostanie podjęta przez Twój umysł automatycznie. W toku swojego życia nauczyłaś się, że w konkretnej sytuacji czujesz się i zachowujesz w określony sposób. Na przykład:
1)
- Kiedy moja przyjaciółka zmienia datę spotkania, jestem zdenerwowana i zła, teraz nie mam planów na wieczór i nie bardzo wiem co mam z sobą zrobić.
- Kiedy moja przyjaciółka zmienia datę spotkania, mówię ok, nie ma problemu, a w czasie kiedy miałam się z nią spotkać, wychodzę na zumbę lub delektuję się winem oglądając swój ulubiony serial.
2)
- Kiedy przygotowuję coś po raz pierwszy i nie wychodzi to dokładnie tak jak sobie wyobrażałam, jestem zawiedziona i smutna i nie bardzo mam ochotę przygotować to jeszcze raz.
- Kiedy przygotowuję coś po raz pierwszy i nie wychodzi to dokładnie tak jak sobie wyobrażałam, myślę sobie jak na pierwszy raz jest całkiem, całkiem. Następnie analizuję co mogłabym poprawić w procesie przygotowań i próbuję do skutku, aż wyjdzie idealnie.
Powyższe przykłady to wypracowane modele zachowania lub nawyki. Dzięki nim w wielu sytuacjach szybko podejmujesz decyzje, a Twój umysł oszczędza energię.
Nie zawsze jednak Twoje sposoby reagowania na konkretne sytuacje są dla Ciebie korzystne. Jak w przedstawionych przykładach mogę one doprowadzić Cię do stanu, w którym czujesz się sfrustrowana, przytłoczona czy spięta.
Aby w Twoim życiu przeważały te dobre emocje, zacznij obserwować siebie w różnych sytuacjach. Poniżej przedstawiam narzędzie dzięki, któremu będziesz mogła lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje.
WSKAZÓWKI:
Kiedy odczuwasz przykre emocje takie jak złość, smutek, irytacja zadaj sobie pytania:
- Czy to co czuje w konkretnej sytuacji, jest tym co chciałabym czuć?
- Czy to co czuje w konkretnej sytuacji, jest uzasadnione?
- Jak inaczej mogłabym się czuć w tej sytuacji?
- Czy to jak się zachowuje w danym momencie, jest tym jak chciałabym się zachowywać?
- Jak inaczej mogłabym się zachować w tej sytuacji?
Wykonuj to ćwiczenie przez 7 dni. Każdego dnia rób notatki. Zapisz każdą sytuację, w której nie czułaś się dobrze i/lub kiedy towarzyszyły Ci przykre emocje.
Opisz sytuację wraz z odpowiedziami na powyższe pytania.
Dzięki temu ćwiczeniu:
- Zrozumiesz przyczynę swoich negatywnych emocji.
- Uświadomisz sobie jakie są Twoje schematy reagowania w konkretnych sytuacjach.
- Świadomie będziesz kreować swoje JA, czyli osobę, którą chcesz być.
-
Doceniaj siebie
„Krytykowałeś siebie przez lata i nie zadziałało. Spróbuj zaakceptować siebie i zobacz co się stanie.”
Louise L. Hay
Przypomnij sobie wydarzenia z ostatnich kilku dni? Czy zdarzyło Ci się pochwalić siebie za coś, pomyśleć coś dobrego na swój temat? Na przykład: ugotowałam pyszny obiad, trening poszedł mi świetnie, w tym zestawie wyglądam rewelacyjnie, czuje się atrakcyjna, prezentacja wyszła super, jestem inteligentna.
Możemy biec przez całe życie i krytykować się na każdym kroku, ale po czasie nie będziemy miały motywacji do działania, będziemy przepełnione lękiem, że cokolwiek nie zrobimy i tak nie wyjdzie. Nasza samoocena z dnia na dzień będzie spadać, a samopoczucie pogarszać się. Czy ktoś, kto nie widzi w sobie żadnych zalet może być szczęśliwy?
Co się wydarzy kiedy codziennie pomyślisz coś dobrego na swój temat? Kiedy Twoim nawykiem będzie dostrzeganie plusów w samym sobie.
Osoby, które czują się dobrze same ze sobą są spokojniejsze, nie boją się samotności, częściej podejmują wyzwania, mają więcej przyjaciół i potrafią obdarzyć innych miłością i akceptacją.
„Dbanie o siebie oznacza, że ludzie w twoim życiu otrzymują najlepszego ciebie a nie to, co z ciebie zostało.”
Lucille Zimmerman
Bądź dla siebie dobra, wyrozumiała i każdego dnia kiedy będziesz miała chwilę dla siebie, może to być nawet pod prysznicem, czy podczas kąpieli, pomyśl coś dobrego o sobie. Jeżeli jest to dla Ciebie trudne, poproś swoich przyjaciół, partnera rodzinę, bliskie Ci osoby, aby powiedziały coś dobrego na Twój temat. Zanotuj wszystkie komplementy i codziennie staraj się dodać coś nowego już samodzielnie.
Życzę Ci wszystkiego dobrego!
Magdalena Wiśniewska
Dodaj komentarz