JAK PORAŻKA WPŁYWA NA OSIĄGNIĘCIE SUKCESU?
Każda osoba, która odniosła sukces, doświadczyła co najmniej kilku porażek. Porażka jest nieodłącznym elementem sukcesu, podobnie jak narzędzia są nieodłącznym elementem mechanika. Tak jak mechanik nie naprawi samochodu bez narzędzi, tak człowiek nie nauczy się jak nie popełni błędów.
„Inteligencja nie polega na tym, że się błędów nie robi, lecz na tym, że szybko się je naprawia.”
Bertolt Brecht
Chodź może zabrzmieć do skrajnie pozytywnie, porażka może być najlepszą rzeczą jaka przydarzyła się w Twoim życiu. Osoby, które lubią zmiany, mogą potraktować ją jako wyzwanie, a te które lubią się uczyć, jako okazję do rozwoju.
Porażka jest niczym innym jak definiowanym przez psychologię poznawczą błędem wyniku. Oznacza to, że działania, które podjęłaś nie zaprowadziły Cię JESZCZE do celu, który obrałaś.
J.K. Rowling usłyszała “NIE” od 12 wydawnictw, zanim wydawnictwo Bloomsbury Publishing opublikowało słynną serię Harrego Pottera. To dzięki niej pisarka została rozpoznawalna na całym świecie.
The Beatles zanim zostali sławni, usłyszeli: „Nie podoba nam się Wasze brzmienie, a muzyka gitarowa wychodzi z mody” od wytwórni płytowej Decca Records.z
Walt Disney zanim otrzymał 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, został zwolniony z redakcji za brak wyobraźni i dobrych pomysłów.
To co łączy, te osoby, to umiejętność UCZENIA SIĘ na błędach i DETERMINACJA, aby osiągnąć cel. Nie chodzi więc o to co robisz i ile razy próbowałaś, ale jak to będziesz robić w przyszłości. Nie liczy się jak zaczynasz, ale jak kończysz. Dopóki więc nie zaprzestaniesz działania, nie poniesiesz klęski.
„Nie jest zwycięzcą ten, co zwyciężył, jeżeli zwyciężony nie uznał swej klęski.”
Enniusz
Źródło satysfakcji życiowej nie musi być tylko i wyłącznie skutkiem odniesienia sukcesu. Może wynikać z samorozwoju. Jeżeli sam proces uczenia się będzie Ci sprawiał przyjemność, zawsze będziesz czerpać satysfakcję. Niezależnie od tego czy osiągniesz zamierzony skutek za pierwszym razem, czy nie.
Przykład: Pieczenie ciasta.
KROK 1.
Upiekłam ciasto z zakalcem.
OCENA: “Jestem głupia”
NIE OCENIAM ANI SIEBIE, ANI SWOJEGO ZACHOWANIA->> DZIAŁAM
Kiedy Twoje działania nie powiodą się, powstrzymaj się od negatywnej oceny samej siebie. Ile razy kiedy popełniłaś jakiś błąd, nawet ten najmniejszy mówiłaś sobie: “jaka ja jestem głupia”. Zamiast dodawać sobie otuchy, sama podcinałaś sobie skrzydła. Pamiętaj nie ma ludzi idealnych, także zamiast negować się następnym razem, skoncentruj się na rozwiązaniu.
KROK 2.
SZANSA: MOGĘ NAUCZYĆ SIĘ JAK PIEC CIASTO
GDZIE JEST BŁĄD: Hmm, podczas procesu przygotowań coś zrobiłam źle.
JAK WYKRYĆ BŁĄD: Czytam przepis raz jeszcze.
IDENTYFIKACJA: Zapomniałam dodać drożdży.
PLAN: Piekę ciasto raz jeszcze i dokładnie sprawdzam przepis.
Nie ma błędu, którego nie da się naprawić, ani problemu dla, którego nie ma rozwiązania. Przeanalizuj całą sytuację i poszukaj czynnika, który mógł zadecydować o porażce. Odpowiedz sobie na pytania:
– Czego się dowiedziałam? (ciasto z zakalcem jest twarde)
– Co mogę zrobić inaczej następnym razem? (sprawdzę czy dodałam wszystkie składniki, przepis będę miała pod ręką)
KROK 3.
PRÓBA DRUGA: Piekę ciasto drugi raz.
WDRAŻAM PLAN: Sprawdziłam czy dodałam wszystkie składniki.
SUKCES: Upiekłam ciasto bez zakalca. Jest pyszne.
Dopóki traktujesz porażki jako szansę na rozwój, będziesz stawała się coraz mądrzejszą i dojrzalszą osobą. Uważne przyglądanie się niepowodzeniom i wyciąganie wniosków nie tylko pozwoli Ci wypracować właściwe strategie działania, ale w perspektywie długofalowej pozwoli Ci osiągnąć sukces.
Trzymam za Ciebie kciuki!
Magdalena Wiśniewska
Dodaj komentarz