JAK SKUTECZNIE SIĘ MOTYWOWAĆ- 3 SEKRETY MOTYWACJI, DZIĘKI KTÓRYM OSIĄGNIESZ WIĘCEJ

Motywacja jest najbardziej pożądanym stanem umysłu.

Pragną ją wszyscy. Właściciele firm od swoich przełożonych, nauczyciele od uczniów, kobiety od swoich partnerów, mężczyźni od swoich partnerek i wreszcie my sami od siebie.

  • Motywacja to stan, kiedy chcesz i jesteś gotowa DZIAŁAĆ, DZIAŁAĆ i jeszcze raz DZIAŁAĆ.
  • Jest to stan, kiedy jesteś przekonana, że wszystko co robisz ma sens.
  • Stan, w którym nie masz cienia wątpliwości, że poniesiesz porażkę.
  • Stan, w którym jesteś skoncentrowana na działaniu i sukcesywnie stawiasz kroki do przodu.

Motywacja to siła napędowa do rozpoczęcia i wytrwania w działaniu.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, w jakich momentach czujesz się zmotywowana lub zdemotywowana?

Na swoim przykładzie mogę Ci powiedzieć, że ja czuje się zdemotywowana, kiedy ktoś wywiera na mnie presję.
Kiedy ktoś próbuje zmusić mnie do czegoś, czego nie chcę.
Kiedy ktoś próbuje podjąć za mnie decyzję.

Też tak masz?

No właśnie, aby motywacja do działania pojawiła się musi płynąć z Twoich wewnętrznych potrzeb, a nie potrzeb innych osób.

Kiedy ktoś sugeruje Ci, abyś zmieniła pracę, a Ty czujesz się dobrze na swoim stanowisku, nie będziesz chciała szukać nowej.

Jeżeli natomiast irytuje Cię polityka danej firmy lub czujesz, że praca, którą wykonujesz nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca, będziesz czuła motywację do zmiany. Podejmiesz wtedy działanie, dlatego, że Ty tego chcesz.

Aby więc wzbudzić w sobie motywację, zadaj sobie pytanie:
Czego chcesz?
Czego potrzebujesz?

Wolność wyboru i niezależność to siły napędowe motywacji. Im większą czujesz swobodę podczas podejmowania decyzji i im bardziej trzymasz w ryzach swoje życie, tym bardziej jesteś zmotywowana.

SEKRET PIERWSZY:
Wybieraj cele, pasje, czynności, które są zgodne z Twoimi potrzebami. Słuchając swojego wewnętrznego głosu, pozwalasz motywacji naturalnie dojrzewać. To Twoja energia i to Ty decydujesz, jak dużo jej masz.

Kiedy już obierzesz właściwy cel stwórz listę, dlaczego chcesz to osiągnąć. Odpowiedz na pytanie:

  1. Co dzięki temu zyskasz?
  2. Kim dzięki temu się staniesz?
  3. Jakie problemy, dzięki temu rozwiążesz?
  4. Jak dzięki temu będziesz się czuła?

Na przykład:

Chcę schudnąć 10 kg, ponieważ dzięki temu będę się czuła bardziej atrakcyjna. Poprawią się moje wyniki badań. Będę na nowo mogła nosić sukienki sprzed lat.

Chcę nauczyć się języka angielskiego, abym z łatwością mogła komunikować się z obcokrajowcami za granicą. Będę miała więcej możliwości pracy. Będę mogła bliżej poznać osoby wychowane w innej kulturze.

WAŻNE!

Twórz cele od słowa “chcę”. Unikaj słów: “muszę”, “powinnam”.

“Chcę” oznacza, że to Ty sama zdecydowałaś się podjąć działanie. “Muszę”, czy “powinnam” oznacza, że czujesz presję ze strony otoczenia.

Tam gdzie jest presja nie ma dobrowolnego zaangażowania i długotrwałej motywacji. Nawet jeżeli podejmiesz działanie, kiedy ktoś Cię zmusza, zrobisz to, aby uniknąć kary lub dlatego, że się boisz. Ta motywacja będzie mogła trwać tak długo, jak długo będzie działał negatywny bodziec, ale ustanie zaraz po tym jak sama się z niego wyzwolisz, albo on zniknie.

Na przykład:

Jeżeli Twój partner powiedział Ci, abyś nie jadła słodyczy, nie będziesz tego robiła, ale nie dlatego, że Ty tego chcesz, ale dlatego, żeby uniknąć dezaprobaty z jego strony. Przecież nie chcesz go zawieść.

Jeżeli Twój partner zmieni zdanie i powie, że właściwie nie ma to znaczenia, bo on też przestał się zdrowo odżywiać, wtedy Ty też zaczniesz jeść słodycze na nowo.

Jeżeli natomiast to Ty zdecydujesz, że chcesz się zdrowo odżywiać i nie jeść słodyczy, niezależnie od okoliczności będziesz wzmacniała swój zdrowy nawyk. Będziesz miała swój cel i swoje powody by to zrobić.

SEKRET DRUGI:
Osoby, które są zmotywowane, czują się tak, ponieważ są przekonane, że dane działanie ma sens i przyniesie im określone benefity. Tworząc własną listę korzyści, budujesz własny system motywacyjny. Wiesz co robisz, po co to robisz i co z tego będziesz miała. Jesteś swoim najlepszym motywatorem, bo nie ma drugiej osoby, która znałaby Ciebie bardziej niż Ty sama.

Motywacja uwielbia progres. Każdy człowiek, który widzi, że staje się w czymś coraz lepszy i widzi swoje rzeczywiste postępy jest jeszcze bardziej zmotywowany.

Na przykład:

Kiedy Twoim celem jest bycie skutecznym managerem i widzisz, że Twoi pracownicy stają się coraz bardziej zaangażowani i osiągają coraz lepsze rezultaty, czujesz się jeszcze bardziej zmotywowana do inwestowania w szkolenie swoich umiejętności miękkich, budowania systemu lojalnościowego dla pracowników, organizowania wyjść integracyjnych itp.

Dostrzegając, że Twoje działania przybliżają Cię do Twojego celu, zwiększasz ich intensywność. Twoja motywacja wzrasta niemal dwukrotnie. Koncentrujesz całą swoją uwagę i energię, aby osiągnąć cel i znaleźć się w miejscu, w którym chcesz być.

 


Motywacja do działania potrzebuje wyzwań ambitnych, ale realnych. Nie za łatwych i nie za trudnych. Ważne więc, aby dobierać cele, które z jednej strony sprawią, że będziesz musiała podnieść poziom swoich umiejętności, ale z drugiej strony nie wzbudzą w Tobie poczucia strachu. Jeżeli cel będzie zbyt łatwy nie poczujesz ekscytacji związanej z jego osiągnięciem. Jeżeli natomiast będzie zbyt trudny, może spowodować, że poczujesz strach, który zablokuje Cię całkowicie przed podjęciem działania. Wybieraj cele, które pozwolą Ci się rozwijać, ale nie będą Cię zbytnio obciążać.

SEKRET TRZECI:
Motywacja rozwija się razem z Tobą. Na początku motywuje Cię sam cel i korzyści z jego osiągnięcia, a następnie motywuje Cię Twój progres w dążeniu do celu. Im większe postępy u siebie zauważasz, tym większą masz motywację do kontynuowania działania. Motywacja staje się więc Twoim naturalnym stanem, gdzie własny progres jest jej siłą napędową. Bez względu na to, czy osiągniesz cel, czy nie, tak długo jak będziesz widziała swój progres, tak długo będziesz mieć motywację.

Wykorzystaj swój potencjał poprzez aktywności, które sprawiają Ci przyjemność i wznieś się na poziom mistrzostwa w wybranej przez Ciebie dziedzinie. Nie śpiesz się, czerp satysfakcję z każdego kroku, jaki stawiasz. Jeżeli od dłuższego czasu szukasz swojego celu i wciąż nie możesz go znaleźć, nie martw się i daj sobie czas. Niektórzy szukają go latami. Możesz także skorzystać z pomocy coacha, który przy pomocy właściwych pytań, pomoże Ci odkryć Twoje pasje.

Z niecierpliwością czekam na Twoje komentarze, jaki jest u Ciebie poziom motywacji do działania? A może jest on inny w zależności od czynności jakie wykonujesz?

 

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Magdalena Wiśniewska

Komentarze

Dodaj komentarz