5 RZECZY, KTÓRYCH NIGDY NIE POWINNO SIĘ ROBIĆ PODCZAS KŁÓTNI

Kłótnie zdarzają się w każdym związku, świadczą one o tym, że dwie osoby mają w danym momencie inny punkt widzenia lub inną potrzebę. Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego też naturalne jest, że w codziennym życiu z partnerem pojawiają się spięcia.

Kłótnie sprawiają, że możecie lepiej się poznać i rozwijać Waszą relację lub mogą one osłabić więzi między Wami i doprowadzić do cichych, samotnych dni.

Dowiedz się jak wykorzystać zaistniałe nieporozumienie, aby wzmacniało ono Waszą relację i zbliżało Was do siebie.

5 porad od psychologa –> czego unikać podczas kłótni i jak to zastąpić

1. Nie obrażaj swojego partnera

Kiedy jesteś wzburzona emocjonalnie bardzo łatwo obrazić i skrytykować swoją ukochaną osobę. Raz wypowiedzianych słów nie da się cofnąć, a w pamięci pozostają na dłużej. Jeżeli notorycznie wskazujesz co Twój partner robi źle, odniesie on wrażenie, że nie jest dla Ciebie wystarczająco dobry i zacznie budować dystans. Niezależnie od tego jak bardzo się ze sobą w danym aspekcie nie zgadzacie, wzajemny szacunek jest podstawą, aby wypracować porozumienie.

“Jeśli będziesz przemawiał w gniewie, będą to słowa, których zawsze będziesz żałował”

Ambrose Bierce

2. Unikaj takich słów jak: “ZAWSZE”, “NIGDY”

Jak dobrze są Ci znane komunikaty w stylu:

  • Ile razy Cię o coś poproszę, Ty NIGDY mi nie pomagasz.
  • Ty ZAWSZE rozrzucasz swoje brudne skarpety po całym pokoju. NIGDY ich nie wrzucisz do kosza z brudną bielizną.

Formułowanie zdań w taki sposób jest bardzo agresywne i od razu wzbudza niechęć w drugiej osobie. Twój partner słysząc taki komunikat, interpretuje to jako personalny atak. Jeżeli NIGDY Ci nie pomaga, to znaczy, że jest leniwy, jeżeli ZAWSZE rozrzuca swoje brudne rzeczy po pokoju, to znaczy, że jest bałaganiarzem.

Kiedy jesteś poirytowana/y jakimś zachowaniem powiedz dokładnie co masz na myśli, na przykład:

  • Rozumiem, że jesteś teraz zajęty/a, ale mam ręce przepełnione zakupami, czy możesz proszę teraz otworzyć mi drzwi.
  • Nie czuje się komfortowo, kiedy Twoje brudne skarpetki są porozrzucane po całym pokoju. Proszę Cię zwracaj na to uwagę i nie rób tego więcej. Zależy mi na tym, aby w naszej sypialni był porządek.

Dzięki tak sformułowanym zdaniom możesz wyrazić swoje niezadowolenie do konkretnej sytuacji lub zachowania. W ten sposób nie atakujesz osoby swojego partnera, a odnosisz się tylko i wyłącznie do jego zachowania.

3. Nie przywołuj kłótni z przeszłości

Wypominanie dawnych spraw przy okazji bieżącej kłótni nie ma sensu. Dla długoletnich par, ta kłótnia mogłaby wtedy trwać bez końca. Sztuczne udowadnianie sobie kto jest lepszy, kto ma rację, kto popełnił więcej błędów nie przyniesie dobrego samopoczucia ani Tobie, ani Twojemu partnerowi, a tylko zaostrzy konflikt.

Kiedy dyskusja na temat jednego problemu, zamienią się w dyskusję na temat kilku problemów, trudno jest znaleźć rozwiązanie. Nagle wyjaśniasz obraźliwą wypowiedź na imieninach u cioci, brak pomocy przy sprzątaniu, zbyt dużo wydatków, inny kierunek na wakacje i ….  afera gotowa.

Nie pozwól, by stosunkowo niewielkie nieporozumienie przemieniło się w wypominanie i wzajemne oskarżanie. Koncentruj się zawsze na bieżącej sytuacji i na znalezieniu rozwiązania. Jeżeli jest coś z przeszłości co chciałabyś wyjaśnić zrób to innego dnia, kiedy jesteście blisko i jest między Wami miła atmosfera.

4. Nie irytuj się, kiedy Twój partner ma odmienne zdanie niż Ty

    Nieporozumienie bardzo często wynika z tego, że Twój partner ma inne spojrzenie na daną sprawę. Zamiast irytować się, że on nie zgadza się z Tobą, dowiedz się dlaczego. Zadawaj mu pytania, aby zrozumieć co jest dla niego istotne. Jeżeli on chce spędzić wakacje w Francji nad morzem, a Ty zaplanowałaś wyjazd w góry na Słowację, warto dowiedzieć dlaczego Twój partner wybrał właśnie ten kraj. Dzięki temu możesz dowiedzieć się wiele na temat jego sposobu myślenia, a może nawet zainspirować. Może usłyszysz, ciekawe fakty na temat życia francuzów i sama będziesz chciała doświadczyć jak to jest żyć na wybrzeżu Saint- Tropez. Rozmowa staje się bardziej ekscytująca, im bardziej jesteśmy otwarci na drugą osobę, na jej inność i wyjątkowość.

5. Nie dyskredytuj swojego partnera- nie mów, że nie rozumiesz jego sytuacji, jego sposobu myślenia, jego wyborów

Kiedy Twój partner otwiera się przed Tobą i mówi, co go rani, nie bagatelizuj tego, nie mów, że nie rozumiesz lub, że jest to dla Ciebie dziwne. Każdy ma prawo do swojego zdania, do własnych emocji i własnych wyborów. Inaczej nie oznacza gorzej, ani lepiej, jest to jedna z możliwych opcji. Pokaż akceptację i zrozumienie dla opinii i zachowań odmiennych niż Twoje. Staraj się wyobrazić siebie w jego sytuacji i zadaj sobie pytanie jak Ty byś się czuła. Jeżeli wciąż jest Ci trudno przyjąć jego perspektywę, poproś, żeby wytłumaczył Ci, co wywołuje u niego przykre emocje.

Podstawą dobrej relacji jest obopólna chęć zrozumienia partnera i wzajemna motywacja do zaspokajania swoich potrzeb. Pary, które są w satysfakcjonujących związkach, nie są w nich dlatego bo mają szczęście, ale ponieważ nieustannie nad nimi pracują.

 

Życzę Wam konstruktywnych dyskusji i trzymam za Was kciuki!

Magdalena Wiśniewska

Dodaj komentarz