CZY KŁÓTNIE W ZWIĄZKU OZNACZAJĄ JEGO KONIEC?

Kłótnie w związku są zupełnie naturalne. Nie ma dwóch takich samych umysłów, które myślałyby zupełnie tak samo w każdej sytuacji. Jeżeli dzielisz z kimś swoje codzienne życie, współtworzysz plany, wręcz nie ma możliwości, abyś nie starła się w jakieś kwestii ze swoim partnerem.

Psycholodzy i psychoanalitycy uważają, że pary, które mówią, że nigdy się nie kłócą, kłamią, albo tak naprawdę ze sobą nie żyją.

Kłótnie chodź nie są przyjemne, mogą pomóc się relacji rozwijać. Sygnalizują one, że dwie osoby mają różne potrzeby albo różne poglądy. Pod warstwą silnych emocji takich jak złość, irytacja, rozgoryczenie, smutek, kryje się chęć zaspokojenia pragnienia. Ostra wymiana zdań, bierze się stąd, że nam na czymś bardzo zależy.

Ważne jest więc, aby przekazać drugiej osobie swój punkt widzenia. Powiedzieć dlaczego i na czym nam tak bardzo zależy, zamiast bezmyślnie upierać się przy swoim. “Powinieneś się domyśleć” nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, a tylko zaostrzy konflikt i przedłuży kłótnie.

Są różne pary i różne temperamenty, nie ma więc jednego sposobu na udany, szczęśliwy związek. Niektórzy z uwagi na spokojniejszą naturę będą dyskutować, a osoby bardziej temperamentne krzyczeć. Nie oznacza to jednak, że któraś z par kocha siebie mniej lub więcej. Każda z tych par w inny sposób wyraża swoje emocje i w inny sposób je kontroluje. Nie mniej jednak każda osoba podczas kłótni doświadcza przykrych emocji, bo nie czuje się zrozumiana. Potrzeba akceptacji jest bardzo ważna i daje nam poczucie bliskości do drugiej osoby.

Jeżeli więc doszło między Wami do kłótni, postaraj się zrozumieć swojego ukochanego. Jeżeli nie wynika to z dialogu, zadaj mu pytanie na czym mu zależy i dlaczego to jest ważne. Pozwoli Ci to lepiej go zrozumieć i poznać. Następnym razem będziesz już wiedziała czego unikać, bo dowiesz się co go rani, a także co jest dla niego ważne.

Dlaczego więc się kłócimy, skoro się kochamy?

Mamy swoje oczekiwania co do związku i sposobu życia, nasz partner ma z kolei swoje. Aby więc być razem i trzeba wypracować kompromisy. Każda para z dłuższym stażem, powie Ci, że zwłaszcza na początku musieli się dotrzeć. Przejść przez kilka kłótni, sprzeczek, wyjaśnić sobie swoje potrzeby.

Nie bój się wymiany zdań ze swoim partnerem. Jeżeli targają Wami emocje, to sygnał, że obojgu Wam na sobie zależy. Oznacza to też, że oboje jesteście zmotywowani, aby budować relacje.

Tak naprawdę to nie kłótnie, a obojętność niszczy relacje. To obojętność towarzyszy całkowita utrata nadziei, że możemy coś zmienić.

Z perspektywy psychologicznej dobrze przepracowana kłótnia, daje nam poczucie większego bezpieczeństwa w związku. Wiemy, że drobna niezgodność, nie zniszczy naszej relacji. Jest to szczególnie istotne w początkowych fazach budowania związku.

Życzę Wam konstruktywnej wymiany zdań ze swoimi partnerami. Wiele akceptacji, zrozumienia i miłości.

 

Magdalena Wiśniewska

Dodaj komentarz